Test wielkiej piątki – jak osobowość wpływa na postawę pracowników?
Wielka Piątka to nic innego jak Pięcioczynnikowy Model Osobowości autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae’a. Pomaga określić predyspozycje danej osoby w odniesieniu do różnych aspektów życia. Uwzględnia także przewidywane kompetencje zawodowe. Wyjaśniamy, w jaki sposób osobowość oddziałuje na zachowania pracowników.
Model wielkiej piątki - podstawowe założenia
Wielka Piątka (ang. Big Five) to teoria opracowana przez amerykańskich psychologów – Paula Costę i Roberta McCrae’a. Opiera się na pięcioczynnikowym modelu osobowości wyróżniając pięć czynników tworzących ludzką osobowość. Mowa tutaj o ekstrawersji, ugodowości, sumienności, otwartości na doświadczenia, i neurotyczności. Model zakłada, że owe czynniki realnie istnieją, są niezmienne, uniwersalne i uwarunkowane biologicznie.
Wielka Piątka - test osobowości i jego znaczenie w rekrutacji pracowników
Wiele firm przed rozpoczęciem rekrutacji tworzy profil kompetencyjny (model kompetencji) potencjalnego pracownika. Jest to opis cech niezbędnych do skutecznego i efektywnego wykonywania obowiązków na danym stanowisku, w konkretnym dziale bądź zespole. Profil kompetencji jest wykorzystywany nie tylko przy zatrudnianiu pracowników, ale również przy planowaniu szkoleń czy kształtowaniu koncepcji rozwoju przedsiębiorstwa.
Najczęściej można się spotkać z podziałem na kompetencje twarde i kompetencje miękkie. Pierwsze mają charakter mierzalny. Obejmują wiedzę specjalistyczną (branżową), znajomość języków obcych czy umiejętność obsługi programów komputerowych.
Kompetencje miękkie wynikają z posiadanych umiejętności społecznych, przyjmowanych postaw oraz zachowań. Najbardziej pożądane kompetencje miękkie to m.in. komunikatywność, zaangażowanie, samodyscyplina, kreatywność, odporność na stres, samodzielność czy umiejętność analitycznego myślenia.
W obszarze HR warto stawiać na innowacyjne metody i oprócz weryfikacji kompetencji twardych (wiedzy merytorycznej), przeprowadzać obiektywną ocenę cech osobowości. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że cechy osobowe mają duży wpływ na życie zawodowe.
Rozwiązania na miarę naszych czasów (m.in. testy rekrutacyjne, poznawcze, typologiczne, zachowań) oferuje Master Management Poland. Jest to firma z ponad 35-letnim doświadczeniem, która dostarcza m.in. rzetelnych narzędzi opartych na Wielkiej Piątce, w tym testów EASI, które podnoszą efektywność biznesową pracowników oraz wspierających rozwój organizacyjny przedsiębiorstw.
Wielka Piątka - ekstrawersja i jej oddziaływanie na postawę pracownika
Osoby, które w teście Wielkiej Piątki uzyskały wysoki wynik ekstrawersji, z reguły są energiczne i rozmowne. Swoją aktywność kierują na zewnątrz i lubią kontakt z innymi ludźmi. Przejawiają pogodny nastrój i optymistycznie postrzegają życie. Ekstrawertycy dobrze radzą sobie z szybkim przepływem informacji, lubią pracę zespołową i na ogół spełniają się w pracy.
Ugodowość - wada czy zaleta?
Badania wskazują, że osoby z niskim poziomem ugodowości dobrze radzą sobie na stanowiskach przywódczych, wymagających umiejętności zarządzania i decyzyjności. Z drugiej strony osoby ugodowe są postrzegane jako życzliwe. Często są bardziej lubiane, przestrzegają reguł, a relacje interpersonalne nie sprawiają im problemu.
Sumienność
Sumienni pracownicy często wykazują wyższy poziom wiedzy merytorycznej. Prawdopodobnie wynika to z większej dbałości o przyswajanie wiedzy i poznanie swoich obowiązków. Osoby sumienne są wytrwałe i lubią planować, co przekłada się na osiąganie długofalowych celów.
Otwartość
Pracownicy cechujący się otwartością lubią niekonwencjonalne rozwiązania i nowe pomysły. Lubią oryginalność oraz są twórcze. Szybko odnajdują się w zmiennych warunkach organizacyjnych.
Neurotyczność
Osoby neurotyczne są podatne na częste odczuwanie stresu i złości. Łatwiej wpadają w zły nastrój. Niski poziom neurotyzmu w teście Wielkiej Piątki wskazuje na zadowolenie z życia i wykonywanej pracy.